🔥 Сайт продається Детальніше

Аденома наднирника

Доброякісне утворення на залозах внутрішньої секреції, сформовані у вигляді твердої капсули з однорідним складом, — це аденома наднирника.

Небезпека захворювання полягає у високій вірогідності переродження в злоякісну пухлину з подальшим ураженням близько розташованих органів. Навіть на початковій стадії аденома порушує вироблення гормонів і призводить до цілого букету ускладнень.

Наднирники — парний орган, тому аденома лівого наднирника і аденома правого наднирника за симптомами і лікуванням мають абсолютно аналогічні ознаки і показники.

Аденома наднирника: симптоми

Симптоматика захворювання в першу чергу пов’язана з причиною його виникнення – порушенням гормонального фону і збоями в роботі органів внутрішньої секреції.

На початку ознаки пухлини можуть не проявлятися, але поступово по мірі її зростання і розвитку неминучими стають:

 • набирання зайвої ваги;
 • задишка;
 • підвищення артеріального тиску;
 • біль в області грудей та живота;
 • надмірне потовиділення.

Збільшення аденоми призводить до того, що наднирникам справлятися зі своїми функціями стає значно складніше. Гормональний фон продовжує давати збої, загальний стан організму погіршується.

Аденома наднирника у жінок призводить до процесу накопичення чоловічих вторинних статевих ознак, що не піддається лікуванню навіть після проведення операції. Цей процес виражається наступними симптомами:

 • огрубіння голосу;
 • порушення менструального циклу;
 • поява волосяного покрову на обличчі, грудях.

Діагностика пухлини проходить в декілька етапів. При перших підозрах на захворювання спеціаліст призначає УЗД наднирників і органів черевної порожнини.

Для підтвердження діагнозу необхідний розгорнутий аналіз крові зі встановленням рівня визначеної групи гормонів.

Подальший комплекс обстеження може включати:

 • комп’ютерну томографію наднирників
 • біопсію,
 • томографію мозку.

На УЗД і МРТ визначаються розміри і структура пухлини, її розташування, площа ураження тканини. Томографія необхідна для виключення аденоми гіпофізу.

Лікування аденоми наднирників

На ранніх стадіях розвитку захворювання пацієнт постійно знаходиться під наглядом спеціалістів — онкологів. Вони відслідковують динаміку, корегують схему прийому медикаментів.

Гормональна терапія направляється на стабілізацію рівня гормонів, на підтримку організму, на припинення розвитку пухлини у другому органі. Все ж зазвичай аденома наднирників потребує операції.

Видалення пухлини відбувається двома способами:

 • малоінвазивним (лапароскопія) — під час операції робиться три невеликих надрізи, а огляд органів дає вмонтована камера і світловоди, можливий тільки при доброякісному характері та невеликому розмірі утворення;
 • порожнинним — супроводжується розрізом черевної стінки, необхідним для огляду внутрішніх органів на наявність подібних утворень

Після першого щадного способу пацієнт знаходиться на стаціонарному лікуванні не більше ніж 4-6 днів, період відновлення та реабілітації проходить значно швидше та безболісно.

Порожнинний спосіб неминучий при двосторонній локалізації пухлин.

Після того як видалено аденому наднирника і операція пройшла успішно, пацієнту призначається відновлювальна гормональна терапія.

У деяких випадках для призупинення росту клітин новоутворень застосовується хіміотерапія на основі мітотану.

Високочастотна променева терапія необхідна на третій стадії розвитку пухлини. Протипоказаннями для проведення операції може бути цукровий діабет, хвороби нирок та порушення в сечостатевій системі.