Наднирники

Дві ендокринні залози, розташовані прямо над нирками, називають наднирниками. Цей орган бере безпосередню участь у регуляції метаболізму і допомагає адаптуватися до несприятливих умов.

Наднирники — залози, що складаються з мозкової, а також кіркової речовини. Роботу цих залоз контролює нервова система.

Наднирники відносяться до найважливіших органів ендокринної системи. Збалансована робота наднирників та нирок є запорукою нормального функціонування організму.

У корі цих життєво важливих органів продукуються гормони наднирників, що відносяться до кортикостероїдів. Складається кора з наступних зон:

  1. сітчастої;
  2. пучкової;
  3. клубочкової.

Розглянемо докладніше, які саме функції виконує в людському організмі кожна з перерахованих вище зон:

  • Гормони, що утворюються в клубочковій зоні, називаються мінералокортикоїдами. Вони необхідні для правильної роботи нирок.
  • У пучковій зоні відбувається утворення глюкокортикоїдів (кортизону і кортизолу), що безпосередньо беруть участь в обмінних процесах. В організмі гормони надниркників глюкокортикоїди виконують найважливіші функції — вони допомагають справлятися з алергією, запаленням і регулюють імунітет. Також вони забезпечують розпад жирів і амінокислот, утворення глюкози, покращують всі п'ять почуттів і стримують розростання сполучної тканини.
У наднирниках відбувається вироблення статевих гормонів, що сприяють розвитку вторинних статевих ознак.

З усіх гормонів, що виділяються корою, найбільш важливими є кортизон і альдостерон. Кортизон збільшує виробництво білка з глюкози в різних стресових ситуаціях. Це допомагає організму отримати додаткову енергію.

Крім цього, кортизон забезпечує нормальне функціонування імунної системи людського організму, допомагає йому протистояти різним інфекціям. Функцією альдостерону є регулювання викиду нирками солі, а також збереження електролітного балансу. Кора наднирників відповідає за 50 стероїдних гормонів, надзвичайно важливих для правильного функціонування організму.

Хвороби надниркових залоз

Поширеним захворюванням надниркових залоз, що виникає через різні збої у роботі цих органів, є аддісонова хвороба. Її симптомами є прояви м'язової недостатності, зниження артеріального тиску і набуття шкірою бронзового відтінку.

При виробленні залозами надмірної кількості гормонів, може розвинутися захворювання, що носить назву синдром Кушинга. Симптомами є постійні головні болі, ожиріння, м'язова слабкість і підвищення тиску. У жінок ця хвороба здатна спровокувати появу деяких чоловічих рис.

Як лікувати наднирники народними методами

Для лікування аддісоновой хвороби народна медицина рекомендує використовувати настоянку з пролісків, настій польового хвоща або герані. Синдром Кушинга лікують за допомогою відвару шовковиці і настою медунки лікарської.

Також слід ретельно стежити за раціоном харчування, вживаючи більше запечених яблук, цибулі та петрушки. Горіхи, шоколад, сушені овочі, бобові, какао і чай слід виключити.

Пам'ятайте, що народне лікування надниркових залоз — тільки допоміжний метод. Не нехтуйте своїм здоров'ям: зверніться до лікаря.