Хвороби наднирників

Наднирники – дві залози, розташовані над нирками, життєво важливі органи. Головна функція цього органу – вироблення гормонів, які відповідають за метаболізм і допомагають організму пристосовуватись до стресових для нього умов.

Причини хворіб наднирників

Нижче перераховані найбільш поширені хвороби наднирників, причини появи яких залежать від виду гормону, який виробляється в надлишку чи нестачі.

  • хвороби недостатності кори залоз (АКТГ, хвороба Аддісона та ін.);
  • аденома наднирників;
  • пухлина наднирників;
  • гіперфункція залоз.

Хвороби наднирників: симптоми

При хворобі наднирників симптоми зазвичай проявляються поступово. У хворого, як правило, спостерігається повільне наростання втоми, слабкості м’язів, анорексія, а також нудота, блювота, втрата ваги, гіпотензія. Частіше за все хвороба наднирників супроводжується астенією, яка спочатку проявляється періодично, в основному при стресових станах.

Типовою ознакою недостатності кори наднирників є гіперпігментація, яка переважно має вигляд дифузного потемніння відкритих частин тіла (складок шкіри на руках, ліктях, ділянок навколо сосків та ін.). Темні плями можуть появитися також на слизових оболонках хворого.

Лікування хворіб наднирників

При всіх хворобах наднирників важливе завдання комплексної терапії – відновлення гормонального фону. З цією метою хворим призначаються сучасні синтетичні гормональні препарати, які використовують для заповнення нестачі гормонів, які виробляє цей орган, або для зменшення його надлишкової кількості.

Основне ж лікування залоз залежить від виду захворювання, а також від ступеню ураження органу. Якщо проблема в його роботі є ускладненням іншого захворювання, необхідна інтенсивна терапія, направлена на усунення першопричини.

У деяких випадках хвороби наднирників, лікування яких не увінчалось успіхом, вимагають хірургічного втручання, направленого на видалення однієї чи двох залоз. Операції, які виконуються в таких випадках, можуть бути порожнинними або ендоскопічними.

Порожнинна операція – серйозне хірургічне втручання, що супроводжується протяжним реабілітаційним періодом, тоді як ендоскопічна операція значно щадна процедура, яка здійснюється за допомогою невеликих розрізів, а також спеціального медичного обладнання.

Також лікування подібних захворювань може проводитися за допомогою засобів народної медицини. Популярні народні засоби, які використовують для лікування цих залоз, – настій з герані і настоянка з підсніжників.

Профілактика хворіб наднирників

Профілактика хворіб наднирників дуже важлива, оскільки вона дозволяє попередити появу хвороби. Через те, що захворювання цих залоз часто розвивається на фоні затяжного стресу, важливим профілактичним заходом є мінімізація стресових ситуацій, покращення психологічного мікроклімату в сім’ї, а також на роботі.

Також можна відзначити такі заходи профілактики, як здорове харчування, процедури загартовування, прийом вітамінів. Оскільки патологія даного органу нерідко стає наслідком наявності іншого серйозного захворювання, дуже важливо слідкувати за станом власного здоров’я.

comments powered by HyperComments