Оксалати

Наявність оксалатів у сечі здорової людини — нормальне явище, якщо кількість солей не перевищує норму (20-40 міліграм). Інші показники аналізів можуть бути наслідком неправильного харчування чи захворювань сечової системи, і в першу чергу, нирок. Тому дуже важливо здавати аналіз сечі на оксалати як мінімум 1-2 рази на рік в якості планової діагностики.

Причини солей оксалатів

Порушення нормального рівня оксалатів говорить про дисфункцію обмінних процесів солей щавелевої кислоти. Це трапляється, коли організм людини виробляє надмірну кількість урини або в ньому відбуваються складні хімічні процеси. Причинами наявності оксалатів можуть бути різні фактори, серед яких:

  • вживання в надмірних кількостях овочів і фруктів з вмістом щавелевої кислоти (сливи, петрушки, буряка та ін.), а також синтетичного вітаміну С;
  • сильне емоційне потрясіння;
  • захворювання нирок (сечокам'яна хвороба, пієлонефрит, гідронефроз);
  • цукровий діабет, виразковий коліт, хвороба Крона.

Рівень солі підвищується також при запальних процесах в кишечнику і дефіциті вітаміну В6.

Наявність оксалатів у сечі — не завжди ознака якогось захворювання: додатково необхідно провести ультразвукове дослідження нирок, загальноклінічний аналіз крові і сечі та ін. Слід звернути особливу увагу на наявність оксалатів при вагітності: вони можуть вказувати на серйозні порушення, що впливають на процес виношування і здоров'я плоду.

Симптоми появи оксалатів у сечі

Патологічний процес може ніяк не виявлятися, якщо кількість солей незначно перевищують допустиму норму. При збільшенні ж рівня спостерігається:

  1. домішки крові в сечі;
  2. напади ниркової коліки;
  3. хворобливі відчуття в животі;
  4. почастішання сечовипускання;
  5. швидка стомлюваність;
  6. сонливість.

Цікаво, що наявність оксалатів у дитини до 5 років можна визначити тільки за допомогою лабораторного аналізу сечі, оскільки будь-які ознаки поушення відсутні.

Необхідне лікування

Нормалізувати рівень солей оксалатів можна за допомогою спеціальної дієти, що виключає продукти з щавелевою кислотою. Необхідно також більше пити рідини, краще мінеральну воду, соки, морси, трав'яні настої, що сприяють розчиненню каменів у сечоутворювальних і сечовивідних органах, і виведенню солей з організму. Крім того, призначається вітамін В6, цитрат натрію і калію, оксид магнію.