Підготовка до урографії

Методика дослідження нирок і сечовивідних шляхів, заснована на введенні контрасту пацієнту з подальшим рентгенівським обстеженням, називається урографія. Це перше діагностичне дослідження, що проводиться при підозрі на захворювання системи сечовиведення.

Підготовка пацієнта до урографії передбачає ряд заходів, спрямованих на виявлення можливих протипоказань, а також на звільнення кишечника (щоб уникнути спотворень на знімку).

Перед дослідженням необхідно:

  • здати кров на біохімічний аналіз (щоб переконатися у відсутності ниркової недостатності);
  • переконатися в тому, що у вас відсутній непереносимість йодовмісних препаратів, і виключити можливу алергічну реакцію (для цього проводять пробу заздалегідь);
  • за 2 дні до проведення урографії потрібно виключити зі споживання свіжі фрукти і овочі, бобові, солодкі страви і чорний хліб;
  • ввечері перед походом до рентгенолога потрібно зробити клізму. Можна легко повечеряти, але не пізніше 18.00;
  • за добу перед діагностикою не пити багато, щоб підвищити концентрацію сечі (це зробить рентгенівські знімки більш контрастними);
  • вранці перед дослідженням повторити клізму і не снідати.

Урографія нирок (підготовку до якої повинен провести не тільки пацієнт, але і його лікар) може бути різною:

  1. екскреторною;
  2. внутрішньовенною;
  3. оглядовою.

Підготовка до урографії повинна включати не тільки тести, спрямовані на виявлення можливих протипоказань до даної процедури, але й бесіду з пацієнтом, в ході якої описується як сама методика, так і мета, яку вона переслідує (це робиться для того, щоб розвіяти можливі страхи у пацієнта, а також домогтися точного виконання приписів з підготовки пацієнта до урографії).

Підготовка до оглядової урографії

Призначається у випадках, коли потрібно досліджувати форму, функціональність і розташування сечостатевих органів і кісток таза. За допомогою оглядової урографії діагностуються пухлини, камені, паразити та інші проблеми.

Оглядова урографія, підготовка до якої передбачає спеціальну дієту, спрямовану на уникнення метеоризму, а також прийом поліфепану і активованого вугілля, — це один з початкових методів ниркової діагностики. Прийом їжі бажано припинити з обіду попереднього дня, але вранці з'їсти бутерброд — в порожньому кишечнику може активізуватися газоутворення. Клізми ввечері і вранці обов'язкові.

Підготовка до екскреторної урографії

Екскреторна урографія вивчає видільні функції нирок, тому знімки роблять тоді, коли нирки починають виділяти контраст. Таке дослідження дозволяє оцінити швидкість заповнення ниркової миски рідиною, інтенсивність, однорідність, наявність каменів і новоутворень та багато іншого.

Підготовка до цього дослідження також спрямована на усунення калових мас і газів з кишечника, дає уявлення як про функціональну, так і про морфологічну будові нирок. Напередодні дослідження бажано прийняти 30 г. касторової олії, вранці і ввечері — по 6 таблеток активованого вугілля.

Підготовка до внутрішньовенної урографії

Методика передбачає введення контрастної речовини в вену при порожньому сечовому міхурі: потім фіксується кілька знімків: через 2, 5 і 7 хвилин.

Внутрішньовенна урографія дає уявлення про динаміку роботи нирок, вона дозволяє виявити кісти, камені і новоутворення, гідронефроз і гідроуретер, гіперплазію органів системи сечовиділення, патологічне розтягнення або зморщування нирок.

Підготовка до внутрішньовенної урографії передбачає дотримання дієти, спрямованої на очищення кишечника від газів і калу.

comments powered by HyperComments