Пієлонефрит у дітей

Більше половини всіх зареєстрованих випадків даної хвороби відносяться до дитячого віку. Особливо поширене це захворювання у дітей до року.

В якості основної причини розглядається потрапляння нормальної кишкової мікрофлори (кишкова паличка, протей) в сечовивідні шляхи, а потім — в нирки.

Пиелонефрит у детей

Лікарі називають такі причини пієлонефриту у дітей:

 • запалення зовнішніх статевих органів у дівчаток, вульвіти (висхідний шлях інфікування нирок);
 • порушення відтоку сечі (викликає «занедбаність» сечі в нирки);
 • інфікування нирок через кров (коли поширення хвороботворних бактерій йде по всьому організму);
 • вроджені анатомічні дефекти в будові сечостатевої системи;
 • цистит;
 • поразку ниркової тканини.

Загальне зниження імунітету може служити додатковою причиною пієлонефриту у дитини. Схильність до нього мають діти з:

 • хронічним тонзилітом;
 • хворобами кишечника (коліти, дисбактеріоз, запори);
 • карієсом;
 • з іншими хронічними захворюваннями.

Запальний процес призводить до поразки і порушення функціонування нирок і кожне нове загострення залучає все більше ділянок тканини, можуть утворюватися рубці.

Порушення функцій органу може призвести до розвитку хронічної ниркової недостатності, внаслідок чого вони не зможуть виконувати свою найважливішу функцію – очищати кров від продуктів життєдіяльності організму.

Ознаки пієлонефриту у дитини

Прогноз при лікуванні гострого пієлонефриту у дітей сприятливий: повне одужання відбувається у 80% пацієнтів. У решти розвивається хронічна форма.

Які симптоми має пієлонефрит у дітей:

 • підвищення температури без кашлю і нежиті;
 • дискомфорт при сечовипусканні;
 • зміна звичних обсягів сечі;
 • темна сеча;
 • сечовипускання невеликими порціями.

Пієлонефрит у грудних дітей характеризується порушенням випорожнення і відрижкою, недостатнім збільшенням ваги.

Слід зазначити, що пієлонефрит у дитини до року досить складно розпізнати, тому здоров'ю немовлят необхідно приділяти підвищену увагу. Симптоми можуть проявлятися у комплексі або частково, можливий також і безсимптомний перебіг захворювання.

Своєчасна і точна діагностика пієлонефриту у дітей особливо важлива: для цього проводять загальний аналіз сечі, в окремих випадках – аналіз за Нечипоренко та за Зимницьким.

Лікування пієлонефриту у дітей

Для того, щоб побороти цю хворобу, необхідно вдатися до антибактеріальної терапії – тільки антибіотики дозволяють «дістатися» до інфекції, що засіла в нирках.

Часто додатково призначають уросептичні і гомеопатичні препарати, фітотерапію, але вони не скасовують антибіотики, а служать допоміжними засобами при лікуванні.

Процес лікування може зайняти в цілому з перервами кілька місяців. Після прийому антибактеріальних засобів призначають пробіотики для відновлення кишкової мікрофлори.

Гострий пієлонефрит у дітей вимагає безперервного лікування антибіотиками протягом як мінімум трьох тижнів. Вид антибіотику визначає лікар, виходячи з виявленої хвороботворної мікрофлори. Далі слідують уросептики і фітотерапія.

Пієлонефрит у немовляти потребує лікування щадними антибактеріальними препаратами, такими як, наприклад, Гентаміцин і Кефлекс, які призначаються виходячи з виявленого збудника захворювання.

Щоб вилікувати пієлонефрит у дитини, важливо пам'ятати, що особливе місце в лікуванні хвороби займають питний режим і дієта (кількість споживаної рідини повинна перевищувати вікову норму в 1,5 рази; показані продукти з сечогінною і протимікробною дією).

Спеціальна дієта для дитини при пієлонефриті

Для того, щоб створити хороші умови для одужання, слід чергувати білкову та рослинну дієту двічі на тиждень. З раціону дитини слід виключити гострі, смажені, жирні і солоні продукти, а також їжу, що містить ефірні масла. В окремих випадках (за рекомендацією лікаря) слід обмежити білкову їжу.

При гострій формі хвороби показана молочно-рослинна дієта, при хронічній рекомендують вживати слаболужну мінеральну воду.

Також з харчування слід виключити екстрактивні продукти: міцні бульйони, каву, перець, часник і цибулю; зате побільше вживати свіжих фруктів і овочів, що особливо підсилюють сечовиділення (кавуни, огірки, кабачки і диня).

Самолікування в даному випадку абсолютно неприпустимо!