Пієлонефрит у вагітних

Запальний процес в нирках, що викликається різними інфекціями, називають пієлонефритом — вагітність очолює групу ризику виникнення даного захворювання.

Вагітність і пієлонефрит

Відповідаючи на питання, чому вагітність провокує захворювання нирок, лікарі виділяють кілька основних причин:

 1. Гормональні зміни в жіночому організмі. Вже до 10 тижня вагітності через вплив гормонів збільшується обсяг сечоводів, а їх тонус помітно знижується. У підсумку небезпека інфікування зростає в кілька разів, а у нирках починається застій.
 2. Розширення матки і вен яєчників, у результаті якого відбувається здавлювання сечових шляхів і розтягнення нирок.
 3. Активний синтез естрогенів, що виробляються плацентою, призводить до створення сприятливого флори для розвитку кишкових паличок.

Пієлонефрит у вагітних: симптоми

Існує кілька головних ознак захворювання, при виникненні яких майбутня мама повинна насторожитися і задуматися над тим, як і чим лікувати пієлонефрит у вагітних:

 • підвищена температура (від 37,5 до 40 гр. С);
 • озноб;
 • головні болі;
 • помутніння сечі;
 • хворобливі відчуття в поперековому відділі і при сечовипусканні;
 • нудота і блювота.

Захворювання може протікати у двох формах:

 1. Гострий пієлонефрит у вагітних. Своїми симптомами нагадує важке інфекційне захворювання з супутньою інтоксикацією організму. Виникає раптово. У нічний час різко збільшується температура. Відзначається посилення болю при кашлі та глибоких вдихів, особливо в горизонтально положенні. При правильному лікуванні, гострий пієлонефрит у вагітних проходить через 15-20 днів, закінчуючись повним одужанням.
 2. Хронічний пієлонефрит у вагітних. Уповільнений запальний процес з періодичними загостреннями. Може з'явитися в зв'язку з переходом гострої ступеня в хронічну. Біль виражений слабо, але посилюється при навантаженнях або русі. Майбутня мама може спостерігати загальну слабкість і швидку стомлюваність. Іноді при хронічній стадії неприємні відчуття не з'являються взагалі. У цих випадках захворювання виявляють за змінами у складі сечі при аналізах.

Лікування пієлонефриту у вагітних

23-29 тижні вагітності — найбільш небезпечний період для виникнення захворювань нирок, так як саме в цей час у значній мірі збільшений рівень гормонів в організмі. Для лікування пієлонефриту у вагітних жінок лікарі призначають такі медичні та рослинні препарати:

 1. Антибіотики. Найбільш ефективний на даний момент засіб з усіх, якими лікують пієлонефрит у вагітних. Необхідність у його застосуванні обумовлена потужним впливом на вогнища поширення інфекцій. При цьому самі ліки здатні нашкодити матері і дитині в набагато меншому ступені, ніж важкі наслідки хвороби. Дозволеними антибіотиками для вагітних є Монурал, Ампіцилін, Амоксиклав, Оксацилін та інші. Причому, застосування цих таблеток допускається до середини першого триместру вагітності.
 2. Рослинні і жарознижуючі препарати: Фітолізин, Канефрон, Ібупрофен, Парацетамол. Призначаються, як додатковий спосіб лікування пієлонефриту у вагітних.
 3. Детоксикаційна терапія. Застосовується лікарями з метою виведення отруйних речовин, що накопичуються організмом під час захворювання.

Дієта при пієлонефриті у вагітних

Важливо дотримуватися спеціального режиму харчування, виконуючи всі лікарські рекомендації. У раціоні вагітних жінок в обов'язковому порядку мають бути присутні наступні продукти:

 • дієтичні борошняні вироби (чорний хліб, здобна випічка, оладки без солі);
 • крупи і макарони всіх видів;
 • молочні продукти;
 • овочі та фрукти — бажано свіжі, але можна у вареному і печеному вигляді;
 • напої (особливо корисні журавлинні відвари, настоянки шипшини та компоти з сухофруктів);
 • мінеральна вода за призначенням лікаря.

Дієта при пієлонефриті у вагітних жінок виключає споживання солоних, маринованих, жирних та гострих страв. Також лікарі рекомендують відмовитися від щавлю, часнику, цибулі, кави, чаю, грибів, здоби, солі і капусти.

В особливо складних випадках сіль з раціону слід повністю виключити. Дотримуючись дієти при пієлонефриті, вагітні повинні випивати не менше 2 л. рідини на добу, приймати їжу необхідно не менше 4 разів на день.

Захворювання нирок у вагітних дуже небезпечні для здоров'я матері і дитини, тому при перших ознаках їх появи слід відразу йти на прийом до лікаря. Без наслідків впоратися з ними можна тільки за допомогою правильно призначеного медичного лікування.

comments powered by HyperComments