🔥 Сайт продається Детальніше

Сперматогенез

Сперматогенез — процес розвитку, дозрівання і формування чоловічих статевих клітин. У нормі цей період починається в пубертатному віці і триває все життя.

Головна відмінність утворення жіночих статевих клітин і сперматозоїдів у періодичності процесу: жіночі клітини закладаються ще на стадії ембріонального розвитку, а потім дозрівають з певною періодичністю і овулюють один раз за цикл.

Сперматогенез відбувається тільки після статевого дозрівання і триває безперервно.

Дозрівання статевих клітин у чоловіків регулюється гормонами. Під час статевого дозрівання зовнішній підкірковий центр нервової системи продукує стимулюючі гормони. Під їх впливом клітини Лейдіга, що оточують канальця сім'яників, продукують тестостерон, а клітини Сертолі, що знаходяться всередині канальців, виробляють білок, що переносить чоловічі статеві гормони.

Періоди сперматогенезу

Стадії сперматогенезу поділяють на:

  • період розмноження;
  • зростання;
  • дозрівання;
  • формування.

Зовнішній шар стінок канальців складається з округлих клітин, сперматогоній. Сперматогонії діляться шляхом мітозу. Цей процес починається під час внутрішньоутробного розвитку плоду, після народження дитини і до віку статевого дозрівання. Число цих клітин постійно збільшується, тому їх інтенсивний поділ називається періодом розмноження. Сперматогонії складаються з великого ядра і цитоплазми.

У період статевого дозрівання сперматогонії діляться на дві групи:

  • перша — продовжує ділитися і утворювати нові клітини;
  • друга — переміщається в зону росту.

Зона росту знаходиться ближче до центру канальця. Клітини сперматогенезу тут ростуть інтенсивніше, відбувається це завдяки більшій кількості цитоплазми, і називаються сперматоцитами I порядку.

На стадії дозрівання розвиток гамет проходить у такому порядку:

  • Кожен сперматоцит I порядку утворює два сперматоцита II порядку.
  • А потім кожен сперматоцит II порядку утворює по дві сперматиди (невеликі овальні клітини).

Періоди сперматогенезу, в яких відбувається утворення сперматозоїда, називаються стадією формування. Спочатку сперматиди переміщуються в шар, що утворює просвіт канальця насінника, а потім із сперматид формуються статеві клітини.

Сперматогенез: особливості формування клітин

Основне завдання сперматогенезу — сформувати зрілу статеву клітину. Процес формування сперматозоїдів із сперматиди в канальцях сім'яників відбувається протягом 4 тижнів.

У сперматозоїді утворюються спеціальні ферменти, що згодом допоможуть розчинити оболонку яйцеклітини і запліднити її. Ферменти замикаються в маленькій бульбашці, акросомі, і знаходяться поруч із ядром.

У протилежній стороні від акросоми з'являється хвіст, довгий джгут, що надає клітинам рухливість. Хвіст і головка сперматозоїда розділяються щільним тілом, центріолью.

Життєздатність і рухливість клітини сперматогенезу багато в чому залежить від повноцінного проходження кожного етапу.

Якщо в цей період організм не піддавався впливу важких медичних препаратів, алкоголю, наркотиків, повноцінно відновлювався, сперматозоїди тривалий час здатні зберігатися поза організмом, стійко переносити навіть несприятливі впливи середовища.