Тестостерон

Тестостерон — один з головних андрогенних гормонів, що визначають зовнішність чоловіка. Він синтезується парними чоловічими статевими залозами — яєчками і наднирниками.

Рівень тестостерону в чоловіка

До періоду статевого дозрівання рівень даного гормону у хлопчиків досить низький, практично такий же, як у жінок. Цікаво, що даний вид андрогенів спостерігається у невеликих кількостях в жіночому організмі і відповідає за важливі функції, наприклад, сексуальний потяг.

Після 14-16 років відбувається різке підвищення тестостерону, яке проявляється наступним чином:

  • у хлопчика відбувається «ломка голосу», він стає більш низьким;
  • збільшується м'язова маса;
  • з'являється волосся на обличчі і тілі;
  • збільшується продукція сперми.

У нормі рівень тестостерону залишається однаковим довгий час: 11-33 нмоль/л або 300-1000 нг/дл. Після 40-45 років починається природне його зниження, приблизно на 1% за кожен рік.

Іноді в чоловіків спостерігається зниження або підвищення рівня тестостерону, що може вказувати на серйозні захворювання сечостатевої та ендокринної системи, тягне за собою сексуальну дисфункцію та інші важкі порушення. Тому дуже важливо уважно стежити за своїм чоловічим здоров'ям, регулярно проходити огляди в уролога і здавати аналізи.

Аналіз на тестостерон

Рівень даного гормону перевіряється за допомогою мікроскопічного дослідження крові з вени. Щоб результати були максимально точними, забір біологічного матеріалу для аналізу проводиться в ранковий час, оскільки в цей час спостерігається найбільша концентрація гормону.

Розрізняють 2 види аналізу на тестостерон:

  1. вільний (дослідження крові пацієнта на фракцію гормону, не пов'язаного з такими білками як альбумін і глобулін)
  2. і загальний (лабораторне дослідження всіх фракцій тестостерону, тобто разом з білками, що зв'язують гормон).

Аналіз застосовується в комплексній діагностиці таких захворювань, як безпліддя у чоловіків, онкологічні хвороби яєчок і надниркових залоз, остеопороз, синдром Клайнфельтера та Дауна.

Як підвищити рівень тестостерону?

Зміни раціону та режиму харчування, вживання продуктів, які активізують синтез гормону, відмова від шкідливих звичок, заняття фізичними вправами з обтяженням сприяють підвищенню рівня гормону.

Якщо ж вміст тестостерону критично низький, призначається пероральне та ін'єкційне вживання спеціальних медичних препаратів. Гормонотерапія повинна проводиться досвідченим фахівцем після лабораторних досліджень, слід уважно дотримуватися схеми лікування і ні в якому разі не допустити надмірного підвищення рівня тестостерону, оскільки це загрожує розвитком агресії у чоловіка та інших порушень здоров'я.

comments powered by HyperComments