Герпес

З герпесом так чи інакше стикалося більшість населення планети. Одного разу потрапивши в організм, вірус герпесу залишиться тут назавжди, проявляючись час від часу на тлі загального зниження імунітету.

Герпес вражає слизові оболонки, шкірні покриви, нервові клітини і навіть внутрішні органи і геніталії (генітальний герпес). Клінічна форма перебігу герпетичної інфекції та її локалізація залежить від бар'єрних функцій організму людини.

Як можна заразитися герпесом?

 • повітряно-крапельним шляхом;
 • статевий шлях інфікування;
 • побутові контакти (через спільний посуд, предмети особистої гігієни та ін.);
 • від матері до дитини під час вагітності і безпосередньо при пологах;
 • при трансплантації органів і переливання крові.

Окрему увагу необхідно приділити оперізувальному герпесу, збудником якого є той же вірус, що і вітрянки.

Справа в тому, що після інфікування вітрянкою вірус залишається в нервових клітинах на все життя і здатний активізуватися в якості оперізуючого лишаю при сильних емоційних потрясіннях або імунодефіциті.

Таким чином ще однією причиною рецидиву герпесу є всілякі чинники, що знижують бар'єрні функції організму: стрес, недосипання, неправильне харчування, безладне статеве життя тощо.

Симптоми герпесу

Симптоматика герпесу, в тому числі генітального та оперізувального, схожа між собою і ідентична для чоловіків і жінок. При інкубаційному періоді в 26 днів перші симптоми з'являються в середньому за 12 днів у вигляді:

 1. водянистих пухирців на шкірі або слизовій;
 2. млявості;
 3. швидкої стомлюваності;
 4. підвищеної температури;
 5. набряку в місці локалізації герпесу;
 6. пекучих і сверблячих відчуттів на шкірі або слизовій оболонці.

Якщо ніякого лікування в цей час не справити, виникнуть бульбашки з прозорою рідиною всередині. Потім вони лопнуть, на їх місці утворюються невеликі ранки, покриті скоринкою. Герпетичний висип зникне через 4-6 днів, але епізод інфекції триватиме близько 12 тижнів.

Після цього вірус герпесу може проникнути в нервові волокна і перебувати там тривалий час в сплячому стані з періодичними рецидивами, причиною яких є зниження імунітету, переохолодження, дестабілізація емоційного стану.

Для діагностування герпесу лікарю достатньо одних тільки симптомів. В особливо складних випадках можливе вірусологічне дослідження рідини з бульбашок або аналіз крові на виявлення антитіл до герпетичної інфекції.

Як лікувати герпес?

Незважаючи на те, що існує безліч медичних препаратів, що дозволяють полегшити прояви герпесу, ми наполегливо радимо звертатися до лікаря за точною діагностикою і схемою лікування.

Обов'язковою є медична допомога при герпесі у вагітних, оскільки вірус може становити небезпеку для плода. Лікар призначить лікування залежно від виду герпесу (генітального та ін.), локалізації, поширеності та тяжкості процесу, а також стану імунної системи. Зазвичай терапія включає прийом противірусних препаратів та місцеве лікування.

Лікувати герпес потрібно обов'язково, адже це сигнал збою у вашій імунній системі. Зміцнення захисних сил організму блокує активність вірусу герпесу і знизить число рецидивів хвороби. Кращою ж профілактикою генітального герпесу є помірковане і захищене статеве життя.

comments powered by HyperComments