Аналіз сечі за Нечипоренком

Аналіз сечі за Нечипоренком — мікроскопічний аналіз біологічної рідини на виявлення хворіб нирок і сечовивідних шляхів, а також для контролю лікування захворювань сечостатевої системи.

Здати аналіз сечі за Нечипоренком необхідно після виявлення патологічних відхилень при загальному аналізі сечі. Основна мета лабораторної проби — оцінка кількості та співвідношення лейкоцитів, еритроцитів і циліндрів в 1 мл сечі.

Як підготуватися до здачі аналізу сечі за Нечипоренком?

Для проби сечі за Нечипоренком береться переважно середня порція ранкової сечі, у маленьких дітей можна дослідити всю виділену сечу. Щоб результати сечі за Нечипоренком були найбільш достовірними та інформативними, необхідно притримуватися деяких правил підготовки до проби.

За день до забору біологічного матеріалу виключити жирні, гострі та екзотичні продукти, старатися уникати фізичних навантажень, берегти себе від емоційних перевантажень, не приймати медичних препаратів сечогінної дії, а також тих, які впливають на функцію згортання крові. Безпосередньо перед тим як зібрати сечу для проби за Нечипоренком, необхідно провести туалет зовнішніх статевих органів.

Біологічний матеріал для проби сечі за Нечипоренком можна зберігати не більше ніж 24 години при температурі +2…+24 в стерильному вакуумному контейнері.

Оцінка результатів аналізу

Отримана сеча вивчається лікарем під мікроскопом. У першу чергу спеціаліст оцінює колір, запах, консистенцію біологічного матеріалу, потім підраховує кількість циліндрів, червоних і білих кров'яних тілець в 1 мл рідини. Відхилення кількісних показників від норми і наявність в сечі епітеліальних клітин, бактерій є причиною для підозри патологічних процесів в органах сечостатевої системи.

Нормальні показники проби сечі за Нечипоренком виглядають наступним чином:

  • еритроцити: 1 000 в 1 мл;
  • лейкоцити: 2 000 – 4 000 у дітей і 4 000 у дорослих;
  • циліндри: до 20 на 1 мл.

Якщо рівень еритроцитів у пробі сечі за Нечипоренком переважає над рівнем лейкоцитів, підозрюють гломерулонефрит, сечокам’яну хворобу, наявність новоутворень або туберкульозу в органах сечової системи.

Якщо лейкоцитів більше, ніж еритроцитів, можна підозрювати хронічний пієлонефрит, цистит, а також нефроптоз. Велика кількість циліндрів в аналізі сечі за Нечипоренком можлива під час вагітності, гіпертонії, а також при наявності вад серця та серцевої недостатності.

comments powered by HyperComments