Цистографія

Цистографія — метод рентгенівського обстеження сечового міхура. Проводиться з застосуванням контрастної речовини, яка дозволяє краще бачити органи та тканини. Під час обстеження виконуються три знімки: сечовий міхур заповнюється — заповнений — порожній.

За допомогою цистографії можна оцінити цілісність і будову сечового міхура. Основними показаннями до її проведення є підозри на наявність новоутворень доброякісного або злоякісного характеру в сечовому міхурі, сечокам’яної хвороби, аномалії сечового міхура та ін. За допомогою процедури можна діагностувати також розрив та інші пошкодження міхура, згустки крові та мішкоподібні утворення на стінках органу (дивертикули).

Види цистографії

У медичній практиці розрізняють висхідну і низхідну, або, як її ще називають, мікційну цистографію. Для висхідної цистографії рентгеноконтрастна речовина вводиться катеторним способом через сечовивідний канал безпосередньо в сечовий міхур.

При низхідній — контрастна речовина вводиться внутрішньовенним способом. Даний метод цистографії особливо ефективний для діагностики міхурово-сечовідного рефлюкса у дітей, а також допомагає більш точно, у порівнянні з цистоскопією, розпізнати різноманітні патологічні зміни сечового міхура. Низхідна цистографія не має протипоказань і виконується, якщо висхідну провести неможливо. Її неможна призначати при наявності запальних процесів з гострою течією в органах сечостатевої системи (сечовивідному каналі, сечовому міхурі, передміхуровій залозі, насіннєвих міхурках та ін.), а також при індивідуальній непереносимості рентгеноконтрастної речовини організмом.

Іншими протипоказаннями до цистографії є недавно перенесені операції на сечовому міхурі, гострі інфекції, пошкодження уретри. Не забудьте повідомити лікарю про раніше проведені рентгенівські дослідження протягом року, про алергічні реакції та чутливість до анестезійних препаратів і йоду, а також про захворювання нирок, якщо такі присутні.

Після цистографії

Особливих вказівок немає: пацієнт може повернутися до звичайного життя одразу після обстеження. Протягом дня після цистографії рекомендується пити більше рідини, щоб контрастна речовина швидше вийшла й не виникло ризику появи інфекцій. Незначний біль під час сечовипускання та сеча рожевого забарвлення — нормальне явище 1-2 дні по закінченню процедури. Якщо біль виникає довше, супроводжується ознобом, підвищенням температури, гематурією, негайно повідомте про це своєму лікарю, який проводить лікування.

comments powered by HyperComments