Передміхурова залоза

Передміхурова залоза, або простата — дуже важливий м'язово-залозистий орган у чоловіків, складається з 2 часточок, розташованих в області під сечовим міхуром. У простаті синтезуються чоловічі гормони, що забезпечують репродуктивну здатність чоловіка і обмінні процеси в організмі.

Крім того, залоза виробляє специфічний секрет — сік простати, що розріджує еякулят і сприяє стійкості сперматозоїдів до опору жіночої імунної системи в піхві і шийці матки, а значить допомагає сперміям досягти кінцевої мети — яйцеклітини.

При будь-яких ураженнях передміхурової залози порушується нормальна сечовидільна функція, тобто простата грає роль і в сечовиділенні.

Захворювання передміхурової залози

Хвороби передміхурової залози найбільш поширені серед всіх проблем зі здоров'ям у чоловіків. Всі захворювання простати розглядаються в трьох напрямках — запальні захворювання (простатит), хвороби простати, пов'язані з віковими змінами в організмі чоловіка (аденома простати), і злоякісні новоутворення в даному органі (рак простати).

Простатит — запалення передміхурової залози, спровоковане патогенними мікроорганізмами на тлі певних чинників, таких як переохолодження, зниження бар'єрних функцій організму, наявність постійного джерела інфекції.

Доброякісна гіперплазія передміхурової залози (аденома простати) — захворювання, викликане віковими гормональними змінами в організмі чоловіка. Дане захворювання характеризується неконтрольованим розростанням тканини простати, що в свою чергу призводить до розладу сечовипускальних функцій: утрудненого, прискореного і неповного спорожнення, уривчастості струменю.

Рак передміхурової залози

Серед ракових захворювань у чоловіків злоякісне ураження простати займає перше місце. Зазвичай новоутворення з'являються у чоловіків після 50-ти років, але спостерігається тенденція до омолодження захворювання.

На жаль, рак передміхурової залози практично не проявляється, тому хвороба діагностується на пізніх стадіях, коли лікування утруднено. Характерною ознакою раку простати є часті позиви у нічні години, домішки крові в сечі, а також болі при сечовипусканні. Коли рак простати метастазує в інші органи, з'являються різні еректильні дисфункції, біль у стегновій кістці, хребетній і тазовій області, проблеми з нирками та іншими внутрішніми органами.

Діагностика та лікування захворювань передміхурової залози

Всі захворювання передміхурової залози схожі своєю симптоматикою. Тому важливо не пропускати планові огляди у уролога і обов'язково звертатися до лікаря при найменших порушеннях у роботі сечостатевої системи.

Діагностика патологічних явищ у простаті проводиться за допомогою лабораторних та діагностичних досліджень. До перших відносяться аналізи сечі, секрету передміхурової залози, загальний аналіз крові та аналіз крові на ПСА, бакпосів. Діагностичними методами є ректальний пальцевий огляд простати, трансректальне УЗД даного органу, урофлоуметрія, при необхідності роблять біопсію простати, комп'ютерну томографію, МРТ.

Загальної схеми лікування захворювань передміхурової залози, звичайно, не існує, все залежить від виду ураження органу. Так, при простатиті обов'язковою умовою ефективного лікування є антибактеріальні препарати, фізіотерапевтичні процедури та імуностимулююча терапія.

Аденома простати найчастіше вимагає хірургічного втручання: лазерної селективної абляції, трансуретральної резекції або аденомектомії. Для лікування раку передміхурової залози використовується хірургічне видалення новоутворення в поєднанні з гормонотерапією, на пізніх стадіях застосовується променева терапія органу та зон метастазування.