Як перевірити наднирники ?

Діагностика захворювань надниркових залоз складається з консультації ендокринолога, аналізів крові і сечі, скринінгу (УЗД наднирників) і комп'ютерної томографії.

При підозрі на новоутворення в залозах пацієнту призначається безліч обстежень, які повинні показати вигляд, локалізацію та характер пухлини.

Аналізи наднирників:

 • ДЕА;
 • кортизол загальний;
 • альдостерон.

Гормон ДЕА-SO4 синтезується корою залоз. Даний аналіз призначається спільно з тестами на інші гормони для виявлення кількості андрогенів. Дослідження диференціює захворювання надниркових залоз від порушень в роботі яєчників, пухлин і гіперплазії.

Норма гормону для чоловіків при аналізі на ТЕА-SO4 становить 35-430 мкг/дл, для жінок — 80-569 мкг/дл.

Кортизол загальний — гормон, що відповідає за захисні реакції на стреси. Підвищений рівень цієї речовини свідчить про наявність патологій залоз внутрішньої секреції.

Альдостерон — гормон, що регулює електролітний баланс в організмі і пов'язаний з роботою нирок. Інтенсивні фізичні навантаження можуть викликати тимчасовий надлишок цього гормону, тому за кілька днів до візиту до лікаря варто відмовитися від занять.

Інструментальна діагностика наднирників

Діагностика пухлин даних залоз ускладнена. Новоутворення в цих органах на початковій стадії дуже малі і не завжди візуалізуються при скринінгу. Як перевірити надниркові залози у дорослого або дитини і яка послідовність досліджень наднирників?

Дослідження наднирників включає:

 1. комп'ютерну томографію (КТ);
 2. магнітно-резонансну томографію (МРТ);
 3. позитронно-емісійну томографію (ПЕТ);
 4. флебографію;
 5. рентген.

Комп'ютерна томографія наднирників успішно виявляє новоутворення на ранніх стадіях і визначає їх характер (кісти, метастази, аденоми і т. д.). Променева трубка апарату сканує всі шари тканин. КТ надниркових залоз візуалізує структуру клітин, а всі отримані знімки передаються на екран монітора.

При необхідності знімки можна роздрукувати. Для отримання надчутливого зображення проводиться КТ надниркових залоз з контрастом (з речовиною, що містить йод).

Розміри наднирників: норма

В нормальному стані залоз, эхограмма показує невеликі трикутні утворення, розташовані над нирками. Рідше вони мають серповидну форму із закругленою вершиною.

При поздовжньому скануванні залози виявляються краще: іноді при низькому розташуванні нирок потрібно проводити обстеження з боку спини з положення пацієнта лежачи на животі.

Розміри правого і лівого наднирника відрізняються і можуть знаходитися в наступних межах:

 • правий — від 1,8 до 2,8 см;
 • лівий — від 1,6 до 2,5 см;
 • в поперечному розмірі — від 1,1 до 1,6 см.
Поперечний розмір залоз від 2 см є патологічним і дає підстави припускати наявність захворювань цих залоз.

Будьте здорові!